התמצאות והגעה לעיר

 

תחבורה והתמצאות בברצלונה

 

כל מי שמבקר בברצלונה יכול להעיד שלא חסכו בה במגען המענג של האסתטיקה והאמנות. העיר שמשלבת בין ניחוח אותנטי לגוון האירופאי אכן שופעת בכיכרות מטופחות ושדרות יפות, שממש מבקשים שנחווה אותם בהליכה קלה. בברצלונה ישנה אדריכלות מרהיבה לצד פארקים ירוקים ואתרים היסטוריים - כל אלו חושפים את הדרם ומתגלים אלינו בסיור בעיר. חלק מן הרחובות המרכזיים סגורים לכניסה של רכבים, פרט שמעצים את ההנאה מהסיור בהם (ולכן השימוש במטרו נפוץ בקרב התיירים).

מערך התחבורה הציבורית בברצלונה הינו משוכלל ומספק מענה מצוין לצרכים של המבקרים בה. כיאה לעיר אירופאית תוכלו למצוא אפשרויות התניידות רבות; רכבת תחתית, חשמלית, אוטובוסים ומוניות. בחרו באחת מן הדרכים שמתאימה לכם ותוכלו ליהנות מנסיעה נוחה ומהירה במחירים לא יקרים. עמוד זה מרכז את אמצעי התחבורה הנגישים והידידותיים ביותר בברצלונה:

 

הגעה מנמל התעופה לברצלונה

 

נמל התעופה בברצלונה נקרא  Barcelona International Airport  (ובשמו המלא - El Prat de Llobregat Aeropuerto or Aeroport de Barcelona) והוא ממוקם כ- 13 קילומטרים דרום-מערבית ממרכז העיר. ראשי התיבות המייצגים אותו הם BCN זהו נמל תעופה פעיל במיוחד, בעל שני טרמינלים, שמקבל למעלה מ-30 מיליון מבקרים בשנה.

הנסיעה מנמל התעופה אל ברצלונה ובחזרה אפשרית במספר דרכים:

מונית - האופציה הפשוטה ביותר היא לעלות על אחת המוניות בשדה התעופה ולנסוע הישר לבית המלון שלכם. משך הנסיעה הוא כ-25 דקות והמחיר נע בין 25 ל-40 יורו, כולל הכל.

רכבת - תוכלו לבחור לנסוע ברכבת של חברת RENFE. תחנת הרכבת בנמל התעופה נמצאת ליד טרמינל T2, והרכבת יוצאת ממנה פעמיים בשעה.

Aerobus - אוטובוס תיירים ייעוד שמופעל במיוחד עבור באי נמל התעופה, ונוסע ממנו אל מרכז ברצלונה, ובחזרה. תוך כ-35 דקות תוכלו להגיע לאחת מתחנות העצירה שלו: כיכר קטלוניה וכיכר אפסניה, מהן תוכלו להמשיך בנסיעה במטרו ליעד הראשון שלכם. את תחנת העלייה אליו תוכלו למצוא מחוץ לכל טרמינל. האוטובוס מהיר ומרווח והוא יוצא בכל 5 דקות, החל משעה 06:00 ועד 00:00. מחירו הוא 5.85 לכיוון, ומומלץ לשקול רכישת כרטיס הלוך ושוב שמוזיל את המחיר.

 

טוב לדעת

ברצלונה מחולקת לשישה אזורים שבעזרתם מוסדרת התחבורה בעיר. במפה האזורים מסומנים במספר קשתות צבעוניות, שמייצגות את האזורים השונים. האזור המרכזי נקרא Zone 1 והוא מכיל את מרב האטרקציות והאתרים התיירותיים של המטרופולין, וסביר שבו תבלו את רוב זמנכם בטיול. התחבורה הציבורית בברצלונה מנוהלת על ידי מספר חברות, שרובן פועלות תחת שתי חברות שמאגדות את השירותים בעיר.

הרכבת התחתית (מטרו) בברצלונה מופעלת גם היא על ידי שתי חברות אלו; הראשונה מיוצגת באותיות TMB והיא מיועדת לתושבי העיר ומבקריה, החברה השנייה היא ממשלתית, ה- FGC והיא משמשת נוסעים לאזורים רחוקים יותר ומחוץ לברצלונה. מסלול הנסיעה הראשון של הרכבת התחתית נחנך בשנת 1926. כיום ישנם 11 קווים ו-163 תחנות על פני כ-124 קילומטרים, והפיתוח עודנו נמשך. זאת ועוד, שירותי הרכבת החשמלית בברצלונה החלו לפעול בשנת 1872, ומאז הם עברו כמובן שינויים ופיתוחים רבים. מערכת הטראם, המכונה EL TRAM מאפשרת נסיעה שקטה מעל פני השטח, והיא אופציה ידידותית נוספת להתניידות בכרך.

 

כרטיסי נסיעה

את כרטיסי הנסיעה בברצלונה ניתן לרכוש בכל אחת מהתחנות של המטרו והטראם (מלבד "כרטיס ברצלונה" שנקנה בנמל התעופה), כרטיסים לאוטובוס אפשר לקנות גם אצל הנהג. כרטיסי הנסיעה המיוחדים הם משולבים, ומאפשרים נסיעה בכל אחד מאמצעי התחבורה הציבוריים המוצעים בעיר: מטרו, טראם ואוטובוס. מחירי הבסיס הם:

כרטיס יחיד לכיוון אחד - 2 יורו

כרטיס 10 T לעשר נסיעות - 9.80 יורו

[כרטיס Barcelona Card - למבוגר 33.30-55.80 יורו, לילד 26.40 יורו]

 מהו כרטיס T-10?

הכרטיס מאפשר 10 נסיעות באחד מן האזורים בעיר, כאשר אזור מספר 1 הינו מרכז העיר ולכן הוא  כאמור האידאלי עבורכם. ניתן לממש את הנסיעות בכל אחד מאמצעי התחבורה הציבוריים: מטרו, אוטובוסים וחשמלית (טראם). הכרטיס אינו אישי ואפשר לחלוק אותו עם חברים נוספים שמטיילים אתכם. בנוסף, כל נסיעה תקפה למשך שעה ורבע ומאפשרת מעבר בין סוגי תחבורה שונים בטווח הזמן הזה. תוקף הכרטיס הוא למשך שנה (אך הוא תוקפו פג בכל פברואר, לאחר הוצאת כרטיסים שנתיים חדשים). עלותו של ה- T10 היא 9.80 יורו, ומכיוון שכרטיס נסיעה בודד עולה 2 יורו, החיסכון שבקנייתו הוא משמעותי. שימו לב שהכרטיס עלול להתקמט או להתקפל באופן שלא ייקלט במכונות הכניסה, לכן מומלץ לשמור אותו ישר בארנק. אם בכל זאת הוא ניזוק, ניתן לקבל כרטיס חדש בדלפק המכירה במטרו. את הכרטיס אפשר לרכוש בשדה התעופה בכניסה לרכב  RENFE או במכונות האוטומטיות שבכניסה לכל תחנת מטרו.

 מהו כרטיס Barcelon Card ?

זהו כרטיס נסיעה שמאפשר שימוש באמצעי התחבורה הציבוריים: מטרו, חשמלית, אוטובוס. הנסיעות מתאפשרות ללא הגבלה בכל אזור 1, שכולל את מרכז העיר ואת רוב האטרקציות התיירותיות בברצלונה. בנוסף הכרטיס מקנה הנחות בגלריות, מוזאונים, חנויות ומסעדות.        

את הכרטיס ניתן לרכוש באחד ממרכזי התיירים במרכז העיר. אפשרות רכישה נוספת ומתוכננת יותר, היא לקנות דרך האינטרנט ולאסוף אותו מנמל התעופה בברצלונה בדוכן ה-Tourist Information (לשם כך יש להציג קבלה מודפסת ודרכון) הדוכן פתוח בשעות 09:00-21:00. המחיר של הכרטיס משתנה בהתאם למספר הימים שבהם הוא בתוקף (מינימום 2, מקסימום 5):

2 ימים –  33.30 יורו למבוגר, 26 יורו לילד

3 ימים – 42 יורו למבוגר, 31 יורו לילד

4 ימים – 50.40 יורו למבוגר, 33 יורו לילד

5 ימים – 55.80 למבוגר, 40 יורו לילד

 

מוניות

נסיעה במונית היא אחת מן האפשרויות הנוחות ביותר להגעה ממקום למקום, אם תרצו להקל על עצמכם או פשוט להתפנק זו בהחלט אופציה טובה. בעיר ישנן מוניות רבות ובאופן יחסי המחיר שלהן אינו גבוה במיוחד. המוניות צבועות בצבע שחור-צהוב ונורית ירוקה דולקת על הגג כשהן פנויות להעלאת נוסעים (לעתים מוצב גם שלט בחזית השמשה לשם כך). כדי לעצור מונית תוכלו לנופף לנהג בצורה המסורתית או להשיג מראש מספר טלפון של תחנת מוניות. התשלום נקבע לפי טבלת מחירים מסודרת בדומה לשיטה הנהוגה בארץ, הכוללת; מחיר בסיס (לפי אזור), מרחק נסיעה, שעה ביממה ומספר מזוודות (לנוסעים משדה התעופה מתווסף מס נמל). מקובל להשאיר לנהג טיפ של כ 5-10 אחוזים.

 

רכבות

ברצלונה מקושרת עם חברת הרכבות הלאומית של ספרד ה-RENFE ורכבותיה מיועדות בעיקר לנסיעה מחוץ לברצלונה וגם על מנת להגיע ולחזור מנמל התעופה. הרכבת עוצרת בעיר במספר תחנות, כאשר השלוש הרלוונטיות עבור התיירים ממוקמות במרכז העיר: Plaza de Cataluna, Passeigde Gracia, ו-Sant. הרכבות נעימות לנסיעה, מהירות ובתעריפים זולים יחסית.

מטרו (הרכבת התחתית)

נסיעה במטרו בברצלונה היא דרך מעולה להגיע לכל מקום שתרצו. תדירות הרכבות גבוהה והקרונות מטופחים ומסודרים. תוכלו לזהות את התחנות בעזרת שילוט אדום-לבן הנושא את האות M. כרטיסים לנסיעה ניתן לרכוש בתחנות המטרו בדלפקי המכירה ובמכונות האוטומטיות. פירוט המסלולים ותחנות-העצירה נמצא בכל תחנות המטרו ואפשר גם להשיג מפה-חינמית מבוא מועד. רכבות המטרו פעילות משעה 05:00 בבוקר עד 00:00 בלילה (יום ראשון משעה 06:00), בשישי ובשבת הרכבות ממשיכות בפעילותן עד 02:00 בלילה. בתאריכי החגים בברצלונה הרכבות פועלות במשך 24 שעות ביממה (1.1, 24.6, 15.8, 24.9).

הקווים בברצלונה מצוינים באותה אות L  ובמספרים מ-1 עד 11 כשכל אחד בצבע שונה. הקווים שפועלים במרכז העיר הם חמשת הראשונים: L1, L2, L3, L4, L5 והם יהיו הקווים העיקריים שישמשו אתכם בטיול, ובוודאי תלמדו להכיר אותם היטב (כדאי שתדעו שרוב תחנות המטרו מחייבות ירידה ועלייה במדרגות, כך שאינן מתאימות לאנשים עם מוגבלויות ולעגלות ילדים).

 

אוטובוסים

האוטובוסים בברצלונה מספקים אפשרות נוספת (אם כי פחות אידאלית מהמטרו) לנסיעה יעילה בעיר. האוטובוסים פועלים בשעות המשתנות על פי האזורים. במרכז העיר נוסעים האוטובוסים האדומים (בשעות 06:00-23:00), והם אלו שישמשו אתכם יותר מכל. בנוסף, פועלים אוטובוסים במרכזי הקניות (כחולים) בשעות 08:00-21:00 ובאזורים הרחוקים האוטובוסים הלבנים. בלילות פועלים אוטובוסים נוספים (הצהובים) בשעות 22:00-05:00 בתדירות נמוכה יותר. כדאי לדעת שבימי שבת וראשון שעות הפעילות מצטמצמות ומשתנות מעט. את כרטיס הנסיעה ניתן לקנות ישירות מן הנהג, במחיר של 2 יורו, או על ידי שימוש באחד מכרטיסי הנסיעה המשולבים (T10 או Barcelona Card).

 

אוטובוס תיירים - תוכלו להשתתף באטרקציית נסיעה ברחבי ברצלונה באוטובוס דו-קומתי. האוטובוס עוצר במגוון אתרים תיירותיים, והכרטיס אליו מקנה לכם אפשרות לרדת בכל תחנה שמסקרנת אתכם ולשוב ולהעלות אליו לעבר היעד הבא. מחירים: ליום אחד - 26 למבוגר, 15 לילד (מתחת לגיל 12), ליומיים - 34 למבוגר, 19 לילד (מתחת לגיל 12). שימו לב שהזמנה באינטרנט מוזילה את העלויות ב 10%.

אוטובוס Tibibus - זהו אוטובוס ייעודי שנוסע אל פארק השעשועים טיבידבו, ומפעיל שני קווים היוצאים מאזורים שונים: קו T2A שיוצא מ- Plaza de Cataluna , וקו T2B שיוצא מ-Sant Genis. הזמנים בהם פועל האוטובוס משתנים בהתאם לשעות הפתיחה של הפארק.

 

טראם (הרכבת הקלה)

רכבות הטראם בברצלונה צבועות ירוק-לבן והן מציעות נסיעה בשישה מסלולים: שלושה מהם נקראים Trambaix וכוללים את הקווים T1, T2, T3והשלושה הנוספים נקראים Trambesos וכוללים את קווים T4,T5,T6. את הכרטיסים ניתן לקנות בתחנות הטראם עצמן, שמאפשרות רכישה במזומן (מטבעות בלבד) או בכרטיסי אשראי. כרטיסי הנסיעה של המטרו/אוטובוס תקפים גם כאן, כולל שימוש בכרטיסיית T10 המומלצת.

 

לעמוד מחוזות ברצלונה | מלונות בברצלונה